Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Profesjonalny śpiwór dla alpinisty

Śpiwór zimowy

Bez wątpienia wybór śpiwora zimowego powinien być gruntownie przemyślany. Przy jego zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze parametry, które decydują o jego wytrzymałości i niezawodności. Oczywiście, musimy w tym miejscu brać poprawkę na nasze indywidualne potrzeby, przyjrzyjmy się jednakże najważniejszym zagadnieniem, dzięki którym wybierzemy najlepszy, sprawdzony i spełniający nasze oczekiwania „worek do spania”.

Większość z dostępnych na rynku modeli śpiworów zimowych to „przenośne kołdry” zdolne do utrzymania stabilnej temperatury nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Wersje przygotowane specjalnie z myślą o zapalonych alpinistach i żądnych wrażeń turystach mogą skutecznie chronić przed temperaturami rzędu nawet -30 lub -50 stopni Celsjusza. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej technologii, syntetyczne materiały doskonale izolują także przed przenikliwym, lodowatym wiatrem czy niebezpieczną w takich warunkach wilgocią.

Uznani producenci solidnych, zimowych śpiworów dbają nie tylko o dobór najlepszych materiałów do produkcji „worków do spania”. Równie istotną kwestią jest także odpowiednia sprężystość puchu, który jest najlepszym wypełnieniem solidnego i doskonale izolującego śpiwora. Optymalna sprężystość wypełnienia powinna przekraczać 700 cuin. Im większa będzie wartość tego wskaźnika, tym wybrany przez nas śpiwór będzie lepiej trzymał temperaturę ciała, tym samym chroniąc przed zimnem i wiatrem. Niektóre z profesjonalnych śpiworów posiadają także dodatkowe podszewki z ciepłego i przyjemnego w dotyku polaru, który jeszcze lepiej izoluje przed minusowymi temperaturami i porywistym, górskim wiatrem.

Wiele z popularnych modeli turystycznych śpiworów zimowych wyposażonych jest w wygodny zamek błyskawiczny oraz obszerny kaptur, nie tylko chroniący głowę przed wyziębieniem. Kaptur taki, w zależności od potrzeb i wymogów sytuacji można zwinąć w wygodną poduszkę, zapewniającą jeszcze większy komfort użytkowania. Znaczna część markowych śpiworów zasuwana jest bardzo wysoko, chroniąc twarz przed niebezpiecznymi odmrożeniami, które stanowią niewątpliwie jeden z poważniejszych problemów czyhających na nieostrożnych turystów.

Bardzo istotną zaletą zimowych, puchowych śpiworów jest również iż lekkość. Nie ulega przecież wątpliwości, iż niewielki ciężar to jeden z ważniejszych atutów wszelkiego rodzaju sprzętu i wyposażenia żądnego przygód i wrażeń turysty. Złożony w nieduży pakunek, lekki śpiwór bez trudu zmieści się bowiem do każdego plecaka, nawet tego najbardziej upakowanego. Dodatkowo, łatwy i szybki sposób rozkładania i składania profesjonalnego śpiwora okazuje się niezwykle ważną zaletą.